-
-
332 m
125 m
0
12
25
49,96 km

Просмотрено 4728 раз(а), скачено 29 раз(а)

рядом с Hřensko, Ústecký Kraj (Czech Republic)

Nenáročná trasa vhodná pro trekingová a silniční kola. Z Děčína do Dolního Žlebu vedená po cyklotrase na silnici vhodné i pro in-line bruslení. Zbylá část vede po místních klidných komunikacích.
Light route suitable for trekking and road bikes. The route from Děčín to Dolní Žleb is located on a road also suitable for in-line skating. The rest of the route is located on the village roads.
Začátek
Beginning
Nalodit se směr Hřensko
Take a boat direction Hřensko
Vylodění
Boat landing
Tip na pěší výlet do Edmundovy a Divoké soutěsky
Tip for a walking tramp towards Edmundova and Divoká soutěska
Tip na pěší výlet k Pravčické bráně
Tip for a walking tramp towards Pravčická brána
Restaurace a další možnost občerstvení, kemp. Nedaleko u silnice směr na Hřensko stojí chráněný strom "Cikánský smrk" starý asi 250 let a vysoký 30 m.
Restaurant and other refreshing possibilities, camp. Nearby at road to Hřensko is a protected tree "Cikánský smrk" about 250 years old, 30 m height.
Rekreační obec založená ve 13. - 14. století na obchodní stezce v podhradí hradu Šaunštejn. Západně od obce leží hotel, dříve zámeček rodu Clary - Aldringen. V obci je umístěn Památník obětem I. světové války. Je zde možno vidět různé stavební styly lidové architektury.
Recreational village founded in 13th - 14th century on a trading trail in the Šaunštejn latran. On the west is located a hotel, former Clary - Aldringen manor. Worl War 1st Victims memorial is located in the village. You can se different styles of people architecture in the village.
Obec založená ve 13. století na obchodní stezce u hradu Falkenštejn. V obci je umístěn kostel pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1752. Na jižním okraji se nachází vyhlídka vybudovaná na čedičovém vrchu se vrcholovým skaliskem. Východisko turistických tras do Jetřichovických stěn.
Village founded in 13th century on a trading trail at Falkenštejn castle. A baroque church of st. Jan Nepomucký from the year 1752 is located in the village. A view point on a basoltic hill with rocky peak is located to the south. The village is starting point of tourist routes towards Jetřichovické cliffs.
Údolní ves rozložená podél toku řeky Kamenice. První zmínky o obci jsou ze 14. století. Z názvu se odvozuje původní osídlení lužickými Srby. V obci se nachází řada dochovaných lidových staveb, přízemní i patrové roubené domy s občas hrázděnými patry.
Dale village spread on both banks of the Kamenice river. The first notes about the village comes from 14th cenutry. The settlement by Sorbians is derived from its name. A batch of preserved people architecture, both ground floor and storeyed houses sometims with half timbered storeys.
Malá osada výjimečná uliční štítovou zástavbou. Domy však nemají historický význam.
Small settling rera by its street gable built. The houses are not historicaly meaningful.
Konec okruhu
End of the route

Комментарии

    You can or this trail