-
-
477 м
7 м
0
4,9
9,8
19,64 км

Просмотрено 3492 раз, скачано 8 раз

рядом с Ordu, Ordu (Türkiye Cumhuriyeti)

Avrasya Bisiklet Yolu Sanal Rota Ağı www.euroasiavelo.com
Güzergah;
Hükümet caddesinden selimiye mah.yönünde ilelerleyip nizamettin mahallesinden geçilerek ulaşılım sağlanır.

Coğrafi Özellik;
Denizden 450m. Yükseklikte olup, Ordu’nun en yüksek tepelerinden biridir. Dönem dönem sisli olması olağandır. Dik ve virajlı bir yola ve çam ağaçlarıyla kaplı bir bitki örtüsüne sahiptir. Kış aylarında şehirde kar yağışı ilk Boztepe'de görülür.

Rapor:
Boztepe çıkış rotasında tarihi Saray hamamı , Paşaoğlu Konağı ve Etnografya müzesi ziyaret edilebilinir. Denizden 450m. Yükseklikte olup, ilin tüm güzeliğini, Karadeniz’in muhteşemliğini, Kirazlimanı’nı, Yeşil ile Mavinin flortünü ve Ordu’yu seyretmek doyumsuzdur. Yeme-içme ve dinlenme tesisleri bulunmakta, çamlık alanda piknik yapmak mümkündür. İniş rotasını bisikletle yaparsanız şehrin tarihi dokusuyla karşılaşırsınız tarihi kiliseyi ve tarihi evleri görebilirsiniz.

İklim;
Orduda tipik Karadeniz iklimi hüküm sürer. Kışlar ılık yazlar ise serin geçer. Sâhilden içeriye indikçe kara iklimi görülür. Canik Dağları kuzeyden gelen soğuk kuzey rüzgârlarına set olur. Bu rüzgarların getirdiği yağmur bulutlarının bölge içinde yağmura dönüşmesinde rol oynar. Isı senede en fazla 10 gün O°C’nin altına düşer. Karın yerde kalma müddeti 10 günü geçmez. Senenin 150 günü yağışlı geçer.Şehir merkezinde kar olmasada belirli dönemlerde Boztepede karı görmek mümkündür. Ancak sonyıllarda yaz mevsimi daha uzun ve daha sıcak olmaya başladı.

Tarihi Yerler;
Osman Paşa Tarihi Saray Hamamı, Paşaoğluoğlu Konağı (Etnoğrafya Müzesi), Eski cezaevi-kilise, Konaklar.

Taşbaşı Kilisesi
Ordu il merkezinde, Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan bu kilise XIX.yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından bir süre cezaevi olarak kullanılan bu kilise restore edilmiş olup, günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Kilise doğu-batı yönünde dikdörtgen bazilika planında yapılmıştır. Arazi konumundan ötürü de apsis yönü dayanak duvarları ile güçlendirilmiştir. Üzeri kırma bir çatı ile örtülmüştür. Kilisenin naosu (ibadet mekânı) üçer sütunlu iki sıra ile üç nefe ayrılmıştır. Bunlardan orta nef diğer neflerden daha geniştir. Naosun apsise yakın yerinin üzeri yüksek yuvarlak kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Bu kasnağın çevresinde pencereler sıralanmıştır. Kilisenin ibadet mekânı iki sıra halindeki pencerelerle aydınlatılmıştır. Kilisenin duvarları kesme taş ve yer yer de tuğla hatıllıdır. Doğu yönünde büyük bir apsisi vardır ve bu apsis dışarıya yarım yuvarlak şekilde çıkıntılıdır. Bu apsisin yanında da iki küçük apsise yer verilmiştir.

Boztepe
Ordu şehri Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 450m. Yükseklikte olup, Ordu ilinin tüm güzelliklerini, Karadeniz’in muhteşemliğini, Ordu’yu, Kirazlimanı’nı, Yeşil ile Mavinin dansını, Ordu Tepelerini Boztepe’den seyretmek doyumsuzdur. İl merkezine 6 km. asfalt yolla ulaşmak mümkündür.


Kalabileceğiniz Oteller
Hotel Balıktaşı Güzel Yalı Mah. Bülent Ecevit Bulvarı No:36 Ordu Tel:(452)223 06 11 Cotyora Otel Akyazı Mah 823 no.lu Sok..No:2 Plaj Mevkii Ordu Tel:452)234 89 94 -95 Karlıbel Atlıhan Hotel Kazım Karabekir Cad No:9 Ordu Tel:(452)212 05 65-66

Yemek Yiyebileceğiniz Restorantlar
Mıdı Restaurant Tel:(452)214 03 40
Gardenya Cafe&Restaurant Tel:(452)234 50 76
Bi Tas Deluxe Restaurant Tel:(452)225 5827

Комментарии

    Вы можете или этот маршрут