Время  4 часов 48 минут

Координаты 2461

Загружено 26 декабря 2020 г.

Записано октября 2020

-
-
166 м
54 м
0
3,6
7,2
14,36 км

Просмотрено 113 раз, скачано 2 раз

рядом с Kurtdoğmuş, İstanbul (Türkiye)

ULAŞIM : Kurtdoğmuş, Pendik’e 27 km. mesafedeki bu köye ulaşım imkânları çok sınırlı. Dolmuş ya da minibüs yok. Tek otobüs, Kartal’dan kalkan 132D ve hafta içi Kartal’dan beş, Kurtdoğmuş’tan dört sefer yapıyor (hafta sonları sefer sayısı karşılıklı yediye çıkıyor).
Pendik’in Kurtdoğmuş Köyü’nün mazisi 1300’lü yıllara kadar gidiyor. Ama 1970’lerin başında Ömerli Barajı’nın hizmete girmesiyle buralarda her şey baştan yazılmış. Orhan Gazi’nin ‘kurt asker’ yetiştirdiği topraklarda şimdi az sayıda köylü, gölet manzarası ve koca bir tarih var.
Pendik’in en az nüfuslu (451 kişi) üçüncü mahallesi olan ve tek bir köyden oluşan

-- Tarihi Orhan Gazi zamanına, 1300’lü yıllara uzanan bir köy burası. Peki adı nereden geliyor? Onu da, “Biz Fatih’ten evvelden beri buradayız, 600-700 senedir” diyen 73 yaşındaki Seyit Sivri anlatıyor: “Orhan Gazi yakışıklı bir subay o zaman. Bizim bu köyde ‘kurt asker’ (şimdinin komandosuna denk diyebiliriz) yetiştiriyor. Seçme asker yani. Ballıca, Göçbeyli falan hep bu köyün çiftliğiydi eskiden. Asıl yer burası. O zaman Erenköy, Kadıköy, Göztepe, Maltepe de hep köy. Şehir olarak bir Üsküdar var, o da Kastamonu’ya bağlı.”

-- Ömerli havzasında olması nedeniyle, 2004’te Mutlak Koruma Alanı’na dahil edilmiş Kurtdoğmuş. İSKİ’nin bu alanlarda sıfır yapılaşma projesi kapsamında, köyde çivi çakılamıyor.
Храмовая архитектура

KURTDOĞMUŞ CAMİİ

KURTDOĞMUŞ CAMİİ -- Tarihi Orhan Gazi zamanına, 1300’lü yıllara uzanan bir köy burası. Peki adı nereden geliyor? Onu da, “Biz Fatih’ten evvelden beri buradayız, 600-700 senedir” diyen 73 yaşındaki Seyit Sivri anlatıyor: “Orhan Gazi yakışıklı bir subay o zaman. Bizim bu köyde ‘kurt asker’ (şimdinin komandosuna denk diyebiliriz) yetiştiriyor. Seçme asker yani. Ballıca, Göçbeyli falan hep bu köyün çiftliğiydi eskiden. Asıl yer burası. O zaman Erenköy, Kadıköy, Göztepe, Maltepe de hep köy. Şehir olarak bir Üsküdar var, o da Kastamonu’ya bağlı.” -- Ömerli havzasında olması nedeniyle, 2004’te Mutlak Koruma Alanı’na dahil edilmiş Kurtdoğmuş. İSKİ’nin bu alanlarda sıfır yapılaşma projesi kapsamında, köyde çivi çakılamıyor.
Маршрутная точка

KARŞI ESENCELİ

Кемпинг

MOLA

Перекресток

SAĞDAN DA GİDİLEBİLİR

SAĞDAN DA GİDİLEBİLİR. SOL TARAFTAN UÇ KISMA GİDİLİYOR. SAĞ BİRAZ DAHA KISA. GİDİP DÖNEBİLRSİNİZ.
Маршрутная точка

UÇ NOKTA

UÇ NOKTA BURADAN KARŞI TARAFTAKİ ESENCELİ KÖYÜ GÖZÜKÜYOR. SOL TARAFA BAKARSANIZ BARAJ GÖZÜKÜYOR.

Комментарии

    Вы можете или этот маршрут