Время  4 часов 50 минут

Координаты 724

Загружено 13 января 2021 г.

Записано февраля 2020

-
-
427 м
23 м
0
3,9
7,7
15,45 км

Просмотрено 154 раз, скачано 5 раз

рядом с Maltepe, İstanbul (Türkiye)

Kayışdağı, İstanbul ilinin Ataşehir ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Adını, İstanbul ilinin en yüksek üçüncü noktası olan 438 metre yüksekliğindeki Kayış Dağı'ndan alır. Kayışdağı mahallesi, tepenin eteklerinden kuzeydoğuya doğru yayılmıştır
Kayışdağının tepesinden manzaraları çok güzel, belki Aydos'tan daha müthiş çünkü sadece Marmara ve Adalar'a değil, manzara Boğaz'a kadar uzatıyor. Ancak bitki örtüsü Aydos kadar mükemmel değil.
Руины

Kilise Kalıntısı

Kilise Kalıntısı Tamamen çökmüş ahşap Süreyya Paşa Köşk'ün hemen ardından Bizans manastırının apsis ve taş bulunur. Kentten ayrılmış Başıbüyük mahallesinin üstünde de yeraltındaki yapıların izleri göze çarpar:
Руины

Süreyya Paşa Köşkü Kaltıntıları

Süreyya Paşa Köşkü Kaltıntıları Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından itibaren siyaset hayatına damga vuran isimlerden olan Süreyya İlmen (Süreyya Paşa), ölümünün 61. yıl dönümünde buruk şekilde anılıyor. Tümgenerallikten emekli olduktan sonra kendisini İstanbul’un ticaret, kültür ve sanat hayatının gelişmesine adayan Süreyya İlmen, öldüğü 6 Şubat 1951’e kadar Süreyya Paşa olarak bilindi. Narlıdere çiftliği, Süreyya Paşa’nın çok sevdiği yer olması nedeniyle, araziye hâkim tepeye kendi için yaptırdığı ve vefat edince gömülmeyi vasiyet ettiği türbe mezar da tarihi köşklerle aynı kaderi paylaşıyor. Türbenin etrafında yer alan ve fırtınadan yıkılmış ağaçlar şans eseri türbenin üzerine düşmemiş ancak ikinci bir fırtınada ne olacağı belirsiz. Türbe etrafındaki koruyucu tel ve beton parmaklıklar sökülerek yerinden çıkartılmış ve duvarı yazılarla kirletilmiş, mezarın çevresi ise çöp içinde. Hastanenin bulunduğu geniş arazinin hemen bitiminde yer alan Maltepe Başıbüyük’te ‘Hastane Arkası’ adlı sokakta oturan mahalle sakinleri Süreyya Paşa’nın türbe mezarıyla hiçbir yetkilinin ilgilenmediğini, mezarın evsiz yurtsuz barınağı olduğunu söylüyor. Hastanede tedavi gören hasta ve hasta yakınlarının Süreyya Paşa’nın türbe mezarını ziyarete gelerek dua ettiğini söyleyen semt sakini Fatma T., “Süreyya Paşa yaşarken iyiliksever ve çok muhterem bir zatmış. Ama şimdi mezarına bile kimse sahip çıkmıyor. Mahalledeki kadınlar ara sıra gidip türbenin etrafını süpürerek temizliyoruz. Bütün malını fakir fukara için bağışlamış olan bu muhterem zatın, bari anısına saygı gösterilsin. Ne belediye, ne hastane ne de yetkililer Süreyya Paşa’ya sahip çıkmıyor. Paşa’nın kemikleri sızlıyordur” diyor.
Озеро

Başıbüyük Göleti

Başıbüyük Göleti
Храмовая архитектура

Süreyya Paşa Türbesi

Süreyya Paşa Türbesi Narlıdere çiftliği, Süreyya Paşa’nın çok sevdiği yer olması nedeniyle, araziye hâkim tepeye kendi için yaptırdığı ve vefat edince gömülmeyi vasiyet ettiği türbe mezar da tarihi köşklerle aynı kaderi paylaşıyor. Türbenin etrafında yer alan ve fırtınadan yıkılmış ağaçlar şans eseri türbenin üzerine düşmemiş ancak ikinci bir fırtınada ne olacağı belirsiz. Türbe etrafındaki koruyucu tel ve beton parmaklıklar sökülerek yerinden çıkartılmış ve duvarı yazılarla kirletilmiş, mezarın çevresi ise çöp içinde. Hastanenin bulunduğu geniş arazinin hemen bitiminde yer alan Maltepe Başıbüyük’te ‘Hastane Arkası’ adlı sokakta oturan mahalle sakinleri Süreyya Paşa’nın türbe mezarıyla hiçbir yetkilinin ilgilenmediğini, mezarın evsiz yurtsuz barınağı olduğunu söylüyor. Hastanede tedavi gören hasta ve hasta yakınlarının Süreyya Paşa’nın türbe mezarını ziyarete gelerek dua ettiğini söyleyen semt sakini Fatma T., “Süreyya Paşa yaşarken iyiliksever ve çok muhterem bir zatmış. Ama şimdi mezarına bile kimse sahip çıkmıyor. Mahalledeki kadınlar ara sıra gidip türbenin etrafını süpürerek temizliyoruz. Bütün malını fakir fukara için bağışlamış olan bu muhterem zatın, bari anısına saygı gösterilsin. Ne belediye, ne hastane ne de yetkililer Süreyya Paşa’ya sahip çıkmıyor. Paşa’nın kemikleri sızlıyordur” diyor.
Маршрутная точка

Başıbüyük

Маршрутная точка

Ceneviz Kalesi

Комментарии

    Вы можете или этот маршрут