-
-
1 031 м
-2 м
0
15
29
58,13 км

Просмотрено 108 раз, скачано 6 раз

рядом с Finike, Antalya (Türkiye)

Aziz Nikolaos'un Myra kentine yakınlığı için, Myra'nın kuzeyindeki Alaca Dağı Bizans döneminde kutsal bir bölge olarak bilindi. Şimdilik sadece keçi ve basit yayla yerleşimlerinin olduğu yerlerde o zamanlarda çok sayıda tarımcılık yapan, özellikle bağ yetiştiren manastır ve kilise cemaati bulundu. "Aziz Nikolaos Yolu" adlandırılan, beyaz-mavi işaretli yürüyüş yolları ağı bu Demre etrafındaki kalan kilise ve yerleşim harabelerini gezdiriyor. Şu üç (daha doğrusu iki buçuk) günlük yürüyüşünde bu uzun zamandır çok merak ettiğim Aziz Nikolaos Yolu (onun doğu kısmı) Lıikya Yolu'yla birleştirmeye çalıştım. Yağmurlu havanın sebep olduğu zaman eksikliği yüzünden tamamen başaramadım, yine de (nasıl da olmasın) çok güzel bir yürüyüş oldu.

Tek bir uyarı: yeterince su getirmek şart, çünkü su bütün bölgede (köyler hariç) sadece kuyulardan çekilebilir. 3 gün içinde sadece Beymelek, Belören ve Demre'de çeşme suyunu aldım; 2,5-3 litre ile yürüdüm.

1. Yarıgün: Finike-Belos-Beymelek (3km önce)
Finike'den Belos'e Likya Yolunu takip ettim. Kolay bir etap, birkaç kilometre asfaltta. Belos tepe üstünde müthiş bir antik yerleşimdir; bütün bölgedeki antik yerleşimlerde olduğu gibi burada da eski sarnıçları kullanmaya devam eden bir keçi çoban kampı var... Likya Yolu buradan içine ve yukarıya doğru devam ediyor: sonbahar ve kış mevsimlerinde o kadar yüksek (1700m) çıkmak istemeyenlerin benim gibi Belos-Alakilise arasında ANY'ndan geçmesini tavsiye ediyorum. Ayrıca ANY çoğu zaman asıl eski yol ağı takip ediyor. Ve patikalar düşündüğümden çok daha iyi işaretli (ancak tabelalar okunamamış haline getirdi maalesef). Güzel bir kamp yeri bulduğum için - ki pek çok yok oralarda - erken durdum.

2. Gün: Beymelek-Yılanbaşı-Günağı kalıntıları-Alakilise-Dikmen kilisesi-Zeytin-Belören (1,3km önce)
Beymelek'e inişte Hasan'ın katırı çantamı taşıdı, çok sağolsun. Haritaya bakarken tam Beymelek'e inmek gereksiz olduğu açık, ama köyde su almak zorunda kaldım (ve her durumda güzel eski taş evleriyle kaplı bir köy bu, etrafındaki sera okyanusundan rağmen). Rota toprak yolunu takip ediyor, sonra eski neredeyse görülmez patikalardan devam ediyor; fakat Yılanbaşı örenlerine çıkan yol şahane eski bir taş yolu. Sonra çam ormanlarına girilir. Ne yazık ki Günağı kilisesinden neredeyse birşey kalmıyor (en azından ben bulamadım). Alakilise ise aşırı güzel ve ilginç bir yer. Bir saat "baptisterium" kalıntılarında yağmurdan sığınmak daha iyi bile! Track'a baktıgınız zaman bu sağanaktan sonra biraz kararsız kaldığımı anlarsınız: aslında tekrar ANY'nu almayı düşündüm, merak ettiğim Turant Dağı kalıntılarını gezmek için, ama patikayı bulamadığım ve herşey çok ıslak ve kaygan olduğu için vs sonunda yine LY'na döndüm. Tepeüstündeki kalan Dikmen kilisesi kalıntıları için yolumdan saptım, sonra devam. Zeytin köpekleri geçenlere çok kızıyor, biraz aptallar. Kamp yerleri yine çok seyrek (düz taşsız bir yer varsa, kesinlikle bir çoban kampı bulunur; buralarda keçi kraldır!).

3. Gün: Belören-Myra kalesi-yok olan Trebenna ve dönüş
Burası biraz açıklamam lazım... çünkü başarısızlıga uğradığım açık :). Planım iyiydi sanırım ama yol fazla uzun, akşam Finike'de otobüsüm olduğu için onu tamamlayamadım. Açıklayağım: Demre çevresinde LY'nun birkaç alternatif rotası var. Birisi Myra kalesi ve Syra antik kentten Andriake'ye gidiyor, onu yapmak istedim. Üstelik Gürses köyünün etrafında da bir "Trebenna" adlı antik kentin olduğunu biliyordum, onu da merak ediyordum. Peki... Gürses'e giden patikalar orman gibi bir çalılıkta bulunuyor. Patikalar epey açık, sorun o değil (hemen Myra kalesinden sonra hariç, orada bayağı kapalı olmaya başlıyor maalesef), ama sıfır manzara var. Dolangaç gibi! Tuhaf kilometreler. Bir yerde de patika yakında olan yıkımlarda (yeni seralar için?) kayboluyor. En kötüsü Trebenna'nın hiç izini (3 tane mezar hariç) bulamadığım! Oradaki kayalık bölgesi ise muhteşem bir yer. Ve işte ondan sonra aynı tuhaf patikalardan yine Demre'ye...

Sonuç: bir sonraki sefer için hala büyük bir programım var: Syra, Trysa, Hoyran antik kalıntıları; ve Demre Çayı'nın öbür tarafında yer olan kiliseler (Dereağzı, Alacahisar ve Asarcık, Karabel, Devekuyusu)...

Ulaşım konusunda bir dipnot: Antalya'ya her saat başında Batı Antalya otobüsü geçiyor, Demre'den.

Kaynaklar:
Aziz Nikolaos Yolu için bütün bilgiler Altuğ Senel'in sayfalarından aldım (https://www.stnicholasyolu.org/, https://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?id=342724), ona çok teşekkürler. Bana da haritayı gönderdi (ama haritasız da yürünebilir).
Alaca Dağı kiliseleri hakkında:
Martin Harrison, Mountain and Plain
Martin Harrison, Churches and Chapels of Cental Lycia (https://www.jstor.org/stable/pdf/3642492.pdf9
Ve her zamanki gibi John Ash, Turkey, The Other Guide (and how overambitious of me to think I would be able to find Trebenna when he also couldn't! "There is said to be a large Byzantine church at the site"... if there is she is mightily well hidden.)
Маршрутная точка

likya mezarlari

Маршрутная точка

belos nekropol

Маршрутная точка

belos kilisesi

Маршрутная точка

manzara

Маршрутная точка

belos kalesi

Маршрутная точка

kamp 1

Маршрутная точка

beymelek su

Маршрутная точка

kuyu (su almaya denemedim)

Маршрутная точка

yilanbasi harabeleri

Маршрутная точка

gunagi kilisesi??

Маршрутная точка

gunagi kilisesi?

Маршрутная точка

kilise??

Маршрутная точка

alakilise

Маршрутная точка

Dikmen kilisesi

Маршрутная точка

kamp 2

Маршрутная точка

belören su

Маршрутная точка

kilise

Маршрутная точка

myra kalesi

Маршрутная точка

total destruction

Маршрутная точка

toprak yolu

Маршрутная точка

bir varmış bir yokmuş trebenna

Маршрутная точка

inşaat!

Маршрутная точка

otogar

Комментарии

    Вы можете или этот маршрут