Время  2 часов 50 минут

Координаты 513

Загружено 2 января 2021 г.

Записано апреля 2017

-
-
1 817 м
4 м
0
22
44
87,33 км

Просмотрено 361 раз, скачано 35 раз

рядом с Çavuşköy, Antalya (Türkiye)

LİKYA YOLU – 1( OVACIK - ALINCA - KALKAN - KAŞ 140 KM)
(LYCIAN WAY PART 1)
https://www.wikiloc.com/hiking-trails/likya-yolu-ovacik-alinca-kalkan-kas-140-km-likya-yolu-bolum-1-lycian-way-part-1-56385922
1. GÜN : OVACIK – FARALYA - ALINCA
2. GÜN : ALINCA – BELCEĞİZ – BEL KÖYÜ
3. GÜN : BEL KÖYÜ–GAVURAĞILI–PYNDAİ
4. GÜN : PYDNAI – LETOON – XSANTOS
5. GÜN : KINIK – ÇAVDIR – AKBEL
6. GÜN : AKBEL - PATARA - KALKAN
7. GÜN : AKBEL – BEZİRGAN – GÖKÇEÖREN
8. GÜN : GÖKÇEÖREN - ÇUKURBAĞ – KAŞ
LİKYA YOLU – 2 (KAŞ - DEMRE - FİNİKE - GELİDONYA – ADRASAN)
( LYCIAN WAY PART 2)
https://www.wikiloc.com/hiking-trails/kas-demre-finike-gelidonya-adrasan-likya-yolu-bolum-2-lycian-way-part-2-62186618
9. GÜN : KAŞ – LİMANAĞZI – UFAKDERE
10. GÜN : UFAKDERE – KILINÇLI – APERLİA
11. GÜN : APERLAI – ÜÇAĞIZ – DEMRE
12. GÜN : DEMRE – MUSKAR – ALAKİLİSE
13. GÜN : ALAKİLİSE – BELOS – FİNİKE
14. GÜN : FİNİKE – KARAÖZ - GELİDONYA
15. GÜN : GELİDONYA FENERİ - ADRASAN
LİKYA YOLU – 3 (ADRASAN - OLİMPOS - BEYCİK - GEDELME - GÖYNÜK KANYONU – HİSARÇANDIR ) (LYCIAN WAY PART 3)
https://www.wikiloc.com/hiking-trails/likya-yolu-adrasan-olimpos-beycik-gedelme-goynuk-kanyonu-hisarcandir-likya-yolu-bolum-3-lycian-way-63243096
16. GÜN : ADRASAN - OLYMPOS
17. GÜN : OLYMPOS - YUKARI BEYCİK
18. GÜN : YUKARI BEYCİK - GEDELME
19. GÜN : GEDELME - GÖYNÜK KANYONU
20. GÜN : KANYON - HİSARÇANDIR KÖYÜ
21. GÜN : HİSARÇANDIR - ÇITDİBİ - G.BAYIRI
Пляж

1 ADRASAN

ADRASAN Adrasan (Çavuşköy), çevresi çam ağaçları ile kaplı muhteşem bir koy. Denizi, kumu ve ormanlarıyla son derece ilginç doğal güzellikleri barındırıyor. Adrasan'ın güney ucunda Olympos antik kenti, kuzey batısında ise Yanartas (Chimera) bulunuyor.
 Adrasan, Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı, merkeze yaklaşık 95 km. uzaklıkta ve 1996 yılında belde olmuş. Adrasan'a, Kemer üzerinden ulaşabilirsiniz. Çevresi çam ağaçları ile kaplı ilginç bir koya sahip. Karadan denize esen ters rüzgârlar alıyor ve bu yüzden rüzgâr gücünün egemen olduğu bir belde. Geçmiş yıllarda yelkenliler bu koya giremeyip medeniyet izlerini Olympos, Phaselis, Antalya limanlarına taşımışlar.
 Adrasan ismi Rumcadan geliyor ve belde yeni adıyla Çavuşköy olarak da tanınıyor. Sırtını Beydağları'na dayamış olan koyun, zemini kum ve denizi sığ çevresi ise karayolu olmayan birbirinden ilginç doğal güzelliklerle dolu. Su sporlarına meraklı olanlar için de, eşi bulunmaz bir parkur niteliği taşıyor.

Вершина

2 MUSA DAĞI

2 MUSA DAĞI Adrasan'ın kapalı koyu, geniş ve uzun bir kumsala sahip. Her yerinden denize girme imkânı var. Koyun karşısındaki Musa Dağı'na bağlı Eliğ, tepesi çökmüş bir deveyi andıran silueti ile ilgi çekiyor. Koyun başında Markız tepesi yer alıyor. Adrasan koyunun her iki tarafından çıkılan orman içi yükseklikler, koyun ne kadar estetik olduğu konusunda fikir sağlayacak güzellikler sergiliyor.

Маршрутная точка

3 PATİKA

3 PATİKA
Маршрутная точка

4 KAMPA UYGUN

Дерево

5 SANDAL AĞAÇLARI

5 SANDAL AĞAÇLARI Sandal ağacı, Santalaceae familyasından tropik bir ağaç türü. Hoş kokusu ve tıbbi yararlılıkları ve kaliteli ağaç dokusu sebebiyle ticari olarak da yararlanılmaktadır.
Руины

6 OLİMPOS

6 OLİMPOS Antik Likya'nın en önemli liman kentlerinden biri olan Olimpos, tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların barınağı olan Olimpos, bugün sahip olduğu tarihsel değerleri, 3200 m2'lik muhteşem sahili, endemik bitkileri, Caretta Caretta'ları, Chimera'sı, tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm dünyada tanınmaktadır. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, M.Ö. 68-78 yıllarında basılan Likya Konfederasyon sikkelerinde adı geçmektedir. İktisadi bir birlik olan Likya Konfederasyonu konseyinde, Olimpos'un üç oy hakkı olduğu bilinmektedir. M.Ö. 78'de Roma komutanı Servilius Isaurieus Olimpos'u korsanlardan temizleyerek şehri Roma topraklarına katmış, Roma dönemi sırasında hemen yakınındaki tabii gazların yandığı Çıralı'da ki Demirci tanrı Hephaistos kültü ile büyük bir ün sahibi olmuştur. Haçlı seferleri sırasında Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyelerinin istilasına uğrayan Olimpos, 15. yy'da Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Orta Çağdan sonra yakın zamana kadar Türk yerleşiminin olmadığı kent sadece göçerler tarafından kışla olarak kullanılmıştır. Tamamı arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altında olan Olimpos, kentin ortasından geçen Akçay Deresi ile ikiye ayrılmaktadır.
Пляж

7 OLİMPOS SAHİL

7 OLİMPOS SAHİL Antik Likya'nın en önemli liman kentlerinden biri olan Olimpos, tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların barınağı olan Olimpos, bugün sahip olduğu tarihsel değerleri, 3200 m2'lik muhteşem sahili, endemik bitkileri, Caretta Caretta'ları, Chimera'sı, tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm dünyada tanınmaktadır. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, M.Ö. 68-78 yıllarında basılan Likya Konfederasyon sikkelerinde adı geçmektedir. İktisadi bir birlik olan Likya Konfederasyonu konseyinde, Olimpos'un üç oy hakkı olduğu bilinmektedir. M.Ö. 78'de Roma komutanı Servilius Isaurieus Olimpos'u korsanlardan temizleyerek şehri Roma topraklarına katmış, Roma dönemi sırasında hemen yakınındaki tabii gazların yandığı Çıralı'da ki Demirci tanrı Hephaistos kültü ile büyük bir ün sahibi olmuştur. Haçlı seferleri sırasında Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyelerinin istilasına uğrayan Olimpos, 15. yy'da Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Orta Çağdan sonra yakın zamana kadar Türk yerleşiminin olmadığı kent sadece göçerler tarafından kışla olarak kullanılmıştır. Tamamı arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altında olan Olimpos, kentin ortasından geçen Akçay Deresi ile ikiye ayrılmaktadır.
Пляж

8 ÇIRALI SAHİL

8 ÇIRALI SAHİL Çıralı, Kemer ilçesine bağlı Ulupınar mahallesinin mevkiidir. Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çıralı, üç kilometre kumsalın oluşturduğu sahil şeridinde koruma altındaki deniz kaplumbağalarının üreme alanıdır. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir
Перекресток

9 LİKYA TABELA

9 LİKYA TABELA
Руины

10 YANARTAŞ

10 YANARTAŞ Olimpos'un Sönmeyen Ateşi: Yanartaş, Antalya'nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğal gaz kaynağı. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir. 2500 senedir yanmaktadır, Yunan mitolojisine de konu olmuştur.
Маршрутная точка

11 ÇIKIŞ

Маршрутная точка

12 DERE GEÇİŞİ

Фонтан

13 SU NOKTASI

Маршрутная точка

14 ULUPINAR

Река

15 DERE

Кемпинг

16 BEYCİK

16 BEYCİK Beycik, Antalya ilinin Kemer ilçesine bağlı bir mahalledir. Tahtalı Dağı'nın denize bakan yamaçında kurulan köy, olağanüstü manzarası ve doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Son yıllarda mahallede, siteler ve müstakil evler olmak üzere birçok yazlık yapılmış, yapılaşma başlamıştır.
Фонтан

17 SU - RAKIM 1300

Маршрутная точка

18 RAKIM 1800 M

Фонтан

19 SU

Маршрутная точка

20 KUZDERE YAYLASI

Маршрутная точка

21 GEDELME

Маршрутная точка

22 MEŞE ÇUKURU

Маршрутная точка

23 GÖYNÜK YAYLA

Маршрутная точка

24 KANYONA İNİŞ

Маршрутная точка

25 GÖYNÜK

Кемпинг

26 SARIÇINAR KAMP

Маршрутная точка

27 HÜDACIK SIRTI GEÇİŞİ

Маршрутная точка

28 PALAZ YAYLASI

Маршрутная точка

29 YANGIN HAVUZU

Кемпинг

30 HİSARÇANDIR

30 HİSARÇANDIR Hisarçandırı, Antalya ilinin Konyaaltı ilçesine bağlı bir orman mahallesidir.

Комментарии

    Вы можете или этот маршрут