Время в движении  6 часов 43 минут

Время  10 часов 7 минут

Координаты 1221

Загружено 24 июля 2019 г.

Записано июля 2019

 • Оценка

   
 • Информация

   
 • Легко следовать

   
 • Пейзаж

   
-
-
3 263 м
2 278 м
0
2,8
5,7
11,36 км

Просмотрено 239 раз, скачано 22 раз

рядом с Kavran Yaylası, Rize (Türkiye)

Milli Parka, Karadeniz Bölünmüş Sahil Yolunu kullanarak Çamlıhemşin üzerinden ulaşılmaktadır. Çamlıhemşin-Rize arası 62 km. Ayder-Çamlıhemşin arası ise 17 km. dir. Milli Parkın güney bölümüne ise Erzurum-Artvin Devlet Karayolunu kullanarak Yusufeli İlçesi, Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylalar Köyü geçilerek ulaşılabilir.

Ülkemizde Pleistosan‘e ait buzul izleriyle beraber aktüel buzullaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden birisi de Kaçkar Dağlarıdır. Bu sahada birçok buzullarla birlikte; buzul gölleri, buzul vadileri, sirkler ve morenler bulunmaktadır. Kaçkar Dağları’nda yaklaşık 100 adet buzul gölü bulunmaktadır.

Başta Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi olmak üzere; bitki çeşitliliği ve zenginliği ile fauna çeşitliliğinin yoğunlaştığı bütün vadiler endemik türler içermektedir. Çat Deresi Vadisinde yer alan Zilkale Harabeleri kültürel açıdan önemli bir değer taşımaktadır. Aynı zamanda, yörenin sosyal-kültürel ve ekonomik mekansal görüntüsünü sergileyen yayla yerleşimleri, hem doğaya uyumu hem de mimari değerleri ile önem taşımaktadır

Çeşitli ağaç türlerinden oluşan orman alanları bulunmaktadır. Bu ormanlar, geçmişten beri az müdahale görmüş ormanlar olup, tamamı doğal ormanlardır. “Bakir Orman” denilebilecek kısımları bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin tek Şimşir Ormanı kabul edilen Şimşir Mesçeresi Şenyuva’da 1.5 ha’lık alanı kapsamaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde, anıtsal özelliği bulunan kültürel eserleri ziyaret, doğa tanıma yürüyüşleri, flora ve fauna inceleme, kampçılık, yayla kültürünü tanıma, yamaç paraşütü, rafting, dağcılık-zirve tırmanışları, buzullar ve buzul göllerini ziyaret etmek gibi pek çok aktiviteler de gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde de Kaçkar Dağı Milli Parkı, gerek doğa yürüyüşleri ve gerek zirve tırmanışları gözetildiğinde, önemli bir rekreatif potansiyele sahiptir

Milli Park’taki irili ufaklı 40 kadar kırsal yerleşim birimi ve yaylalar da bölgedeki rekreasyonda çok önemli yer tutmaktadır. Bunların içinde en önemlisi son yıllarda giderek adını daha çok duyuran ve Milli Park’ın neredeyse en yoğun ziyaretçi çekim merkezi durumuna gelen Ayder Yaylası’dır. Ayder Yaylası, Türkiye’nin en eski kaplıcalarına sahiptir.

Посмотреть еще external

Панорама

Yukarı Kavron

Фото

Mola 1

Озеро

Küçük Deniz Göleti

Маршрутная точка

3050 m

Фонтан

Su

Озеро

Meterez Gölü

Горный перевал

Naletleme Tepesi

Панорама

3200

Фото

Dere

Маршрутная точка

Mola

Кемпинг

Mezovit Kamp

Маршрутная точка

Öküz Yatağı

Панорама

Gelgelanun Düzi 2600

1 комментарий

 • Фото KAMPTREK

  KAMPTREK 03.11.2020

  Я был на этом маршруте  Посмотреть еще

  Teşekkürler Erol hocam

Вы можете или этот маршрут