-
-
1 788 м
897 м
0
28
56
111,31 км

Просмотрено 153 раз, скачано 19 раз

рядом с Eğirdir, Isparta (Türkiye)

1. kısım ve genel bilgiler için: https://www.wikiloc.com/hiking-trails/aziz-paul-yolu-st-paul-trail-1-kesme-cukurca-eski-beydili-cimenova-kozdere-caltepe-degirmenozu-cuku-51433143

2. kısım için: https://www.wikiloc.com/hiking-trails/aziz-paul-yolu-st-paul-trail-2-kesme-kasimlar-tota-yaylasi-adada-yukari-gokdere-egirdir-51433620

Her zamanki gibi maalesef sadece 25 tane "waypoints" gösteriliyor, hepsileri görmek için benden asıl trackımı e-mail ile sorabilirsiniz!

(For non-Turkish speakers: I write this report in my limited Turkish just for the fun of it, and because I have the impression that more foreigners than Turks are hiking this particular route (probably on semi-organised trips?), which is a pity; feel free to contact me if you want some detailed information in English about this hike. I'll be very happy to help. It's a stupendous journey; I would just not recommend it to people with very little through-hiking experience.)

Eğirdir'de çok yardımsever İbrahim Ağartan'ın Fulya pansiyonunda kaldım. O benim için Mustafa balıkçıyla gölün geçişi konusunda iletişim kurdu, çok teşekkür ederim İbrahim Bey'e. Fakat dikkat edin: gölün geçişi her yıl 15 MART-15 HAZIRAN ARASINDA BALIKÇILIK YASAĞI YÜZÜNDEN IMKANSIZDIR!
Geçişten önce ise en azından iki gün yürüyüş var. Yürüyüşçülerin çoğu maalesef Eğirdir-Bedre etabı anlamsız bir şekilde araçla yapıyormuş. Bu 14 km'in St Paul yolunun en güzel etabı olmadığı belli, yine de bu yürüyerek yapılabilirse neden yapılmaz?? Şahsen şehirden çıkmak için eski demiryolu ve sevimli küçük bir demiryolu viyadüğünden geçmeyi çok beğendim. Ne yazık ki ondan sonra yürümek isteyenler için patika işaretlenmemiş, bakımsız kaldı. Çoğu kolayca geçilebilir, ama son 200m, tam anayoldan önce, hakikaten çalılık cehennemidir; çıkamaktan neredeyse paniğe düştüm. Ve çok susamıştım, Eğirdir'de yeterince su alınmalı. Bedre'den sonra muhteşem parkur bu zorlukları kolayca unutturuyor. Bağören ve Barla çok güzel ve ilginç eski köy ve kasaba; Barla-Dikmen Çiftliği arasındaki rota aşırı güzel manzaralı bir dağ eteğindeki yürüyüştür. Hava şartları izin verirse (bana vermedi tabii :) ) etkileyici Barla Dağı'nı tırmanmak da mümkün. Keşke biraz daha yavaşça yürüyüp orada kamp kursaydım, ama aynı gün gölü geçmeyi düşündüğüm için epey erken Mustafa abinin evine geldim. Çok güvenli bir insan, ama herhalde "yabancı turist" olduğum için biraz yanlış anlaştık ve sonunda orada gece kalmak zorunda kaldım. Bu gölün geçişi bir tarafta güzel, heyecan verici bir şey, öte yandan ise durum ellerinizde değil ve yürüyüşün değerli özgürlüğü ve bağımsızlığı geçici süre kayboluyor.
Öte taraftaki göl kenarında etap inanılmaz sakin, tenha, terkedilmiş ada gibi ihtiba veren keyifli bir rota. Şu biraz olumsuz rapor ile (https://www.outdoorhaber.com/turkiyenin-en-iyi-yuruyus-rotalari/st-paul-yolu/3-saint-paul-yolu-asagitirtar-dikmen-ciftligi-parkuru) aynı fikirde değilim, belki işaretler bu süre içinde yenilendi. Yarı gün içinde iki litre su ile yürünebilir bence. 12km'den sonra yukarıdaki kilise olarak kullanılmiş, Rumca yazılı kaya mezarını kaçırmayın (ama tırmanışta dikkat edin).
Aşağı Tırtar'dan Yalvaç'a kadar rota çok kolay traktör yollarından geçiyor. Manzaralar çok farklı: sonsuz tarlalar ile daha kuzeydeki Frig Yolunu hatırlatan bir tarım bölgesidir. Benim gibi Yukarı Tırtar-Yalvaç bir gün içinde yürümenizi tavsiye edemem, ama yürüyüceğiniz zaman inşallah sonraki gün bir sokağa çıkma yasağı olmayacak :). Rotayı biraz kısaltmak için (üstelik yine kara bulutlar peşimde oldu) Yukarı mahallesinden hemen sonra küçük bir kestirme yaptım. Aslında eskiden St Paul yolu oradan geçmişti, neden biraz kuzeye doğru değiştirildiğini bilmiyorum. Antiocheia antik kentin muhteşem su kemerlerini uzaktan görmek benim için çok duygusal bir an oldu (ne yazık ki yanında belediye çöplüğü bulunur!) Arkeolojik alan her gün 10-19 arasında açık; helenistik ve Roma döneminde bir kent nasıl yerleştirildiği harika bir şekilde gösteriyor. Uzun yolculuğun çok değerli bir bitim noktasıdır.
Маршрутная точка

baba sultan türbesi

Маршрутная точка

dikkat buradan patika

Маршрутная точка

patikayı kaybettim, biraz daha sağda

Маршрутная точка

işte patika, işaretli bile

Маршрутная точка

çalılık cehennemi

Маршрутная точка

kiraaaz

Маршрутная точка

kirli plaj

Маршрутная точка

bedre plajı (ücretli, şimdilik yasak)

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

tabelâ, asıl rota soldan geliyormuş

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

eski kulübe (güzel sığınak yeri)

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

kamp 7

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

yazılı sütun

Маршрутная точка

roma yolu

Маршрутная точка

barla çeşnigir sinan paşa camii

5 комментариев

 • Фото Bulegon

  Bulegon 20.07.2020

  Please comments in English to...

 • Фото irina sofie

  irina sofie 20.07.2020

  As I said in the first part, feel free to ask me any questions directly (in English).

 • Фото Bulegon

  Bulegon 23.07.2020

  thank you very much ... I would like to know if it is easy to find points with water along the way and how many liters of water would you recommend carrying during the day for this trail.

 • Фото irina sofie

  irina sofie 23.07.2020

  - You'll find water at the waypoints marked "çesme": these are public water fountains with clean, fresh water.
  - You can find these "çesme" (prononciation [tsheshme]; water is called "su") at most of the villages; at a village mosque it's de facto possible to find water. You can always ask the villagers if you can't find the public fountain. Sometimes you'll come across a çesme outside the villages as well.
  - On most of St Paul trail I carried just 1 or 1,5l, because it was possible to fill up at various points during the day. (I didn't need extra water in the evenings, because I didn't carry a stove.)
  - On this part, from Egirdir to Yalvaç, there is plenty of water, except just after crossing the lake: it's recommended to take enough water at the mosque of Kemerdamlari (the village you pass through after crossing the lake, on the eastern shore).
  - Further to the south you should also be careful between Çaltepe and Kozdere, if you plan to go there: up on the mountain there's only water in underground cisterns. It's not always possible to access it, and I would personally filter it before drinking. So I'd recommend to take at least 3-4 liters for that part.

  Happy hiking!

 • Фото Bulegon

  Bulegon 23.07.2020

  Thank you for your help... I really appreciated your advice..

Вы можете или этот маршрут