-
-
1 739 м
701 м
0
29
59
117,26 км

Просмотрено 100 раз, скачано 18 раз

рядом с Çukurca, Isparta (Türkiye)

1. kısım ve genel bilgiler için: https://www.wikiloc.com/hiking-trails/aziz-paul-yolu-st-paul-trail-1-kesme-cukurca-eski-beydili-cimenova-kozdere-caltepe-degirmenozu-cuku-51433143

Her zamanki gibi maalesef sadece 25 tane "waypoints" gösteriliyor, hepsileri görmek için benden asıl trackımı e-mail ile sorabilirsiniz!

(For non-Turkish speakers: I write this report in my limited Turkish just for the fun of it, and because I have the impression that more foreigners than Turks are hiking this particular route (probably on semi-organised trips?), which is a pity; feel free to contact me if you want some detailed information in English about this hike. I'll be very happy to help. It's a stupendous journey; I would just not recommend it to people with very little through-hiking experience.)

2. KISIM: KESME-KASIMLAR-TOTA YAYLASI-ADADA-YUKARI GÖKDERE-EĞİRDİR (4 gün, en azından)
Çok çeşitli bir parkur. 1. kısımdan daha kolaydır, daha az tırmanış ve iniş, daha çok toprak yolu var (> 50%?). Kesme-Kasımlar arasındaki kayalı manzaraları çok hoşuma gitti. Tota Dağı'nın eteğinden giden toprak yolu müthiş, orada çok sempatik iki çoban ile rastlayabilirsiniz, biri şemsiyeli biri tüfekli. Yeniköy-Adada arasında rotadan sapıp küçük trafiksiz asfalt yolundan geçtim, kötü havadan kaçırmak için. Adada'da bekçi Ramazan abi ve arkadaşlarına çay, bisküvi ve hoş sohbet için teşekkür ederim. Terk edilmiş Adada antik kentinin agorasının gölgesinde gece geçirmek unutulmaz güzel bir deneyim. Adada-Serpil köyü rotası biraz ilgisiz (belki tekrar kararsız havayla uğraştığım için?). Dikkat, Serpil'den Yukarı Gökdere'ye trackım tamamen değersiz, aptallık yaptım: yağışlardan dolayı hemen Eğirdir'e atlamayı düşündüğüm için rotayı bırakıp anayola gittim. Neyse ki araç bulamadım! Asfalttan 4km ekstra yürüurken yine de Yukarı Gökdere'ye varabildim. Yolda bol bol kiraz yerken kendimi teselli ettim, ayrıca köyde çok misafirperver bir çift bana ağaçlarından en azından 1 kilo kiraz ve papaz erik verdi. Çok sağolsun, moralimi tamamen düzeldi! Yukarı Gökdere'den Balkırı Yaylasına giden dağ yolu çok güzel, ama köyden sonra işaretler birkaç km boyunca çok belirsiz ve karışık, orada gps ile yürümek şarttır. Büyük yayladan sonra Eğirdir'e kadar, gölün harika manzaraları hariç, rota pek ilginç değil, kocaman bir taş ocağından geçiyor bile. Bir istisna dışında: Akpınar köyünden sonra çantasız Sivri tepesinin geçidine kadar tırmandım. Orada Prostanna antik kasabanın kalıntıları bulunur. Çok az kaldı, fazla bir değeri olmuyor belki, ama sevdiğim İngiliz yazarın John Ash izlerinde takip etmekten hoşlandım, çünkü bu antik kalıntılar konusunda düşünce, duygularım onunkilara çok benziyor:
"Finding Prostanna (2)
A storm was circling above the blue glass of the lake. […]
Before me lay an allegory of defeat. There was also
The perplexing question of why I wanted to find the city
When I had been unable to unearth anything about it,
Other than that it had a name, was ancient, and lay nearby.
Prostanna had become a myth, but one only
Of my own making, and likely to flicker out of existence
At any moment like a doused flame. I was, I think,
Mildly obsessed, which seemed not only harmless, but correct:
These cities must be found and acknowledged. [...]
I was there, but somehow the city still eluded me: […]
It was all formless, indeterminate, lost (though found).
There is much more to be said on this subject of which this Is a mere fragment:
I count myself not to have apprehended.”
(John Ash, In the Wake of the Day, Carcanet, 2010, p. 66.)
Маршрутная точка

cukurca çeşme

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

tapınak kalıntıları

Маршрутная точка

köpek problem

Маршрутная точка

yukarı fındık kabristanlığı, çeşme

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

işaretler yanlış

Маршрутная точка

kilise kalıntıları

Маршрутная точка

çınar çeşmesi

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

yeniköy

Маршрутная точка

çeşme

Маршрутная точка

adada

Маршрутная точка

bekci kulube

Комментарии

    Вы можете или этот маршрут