-
-
3 886 м
2 987 м
0
1,3
2,7
5,36 км

Просмотрено 1471 раз, скачано 44 раз

рядом с Gedeme, Kayseri (Türkiye)

Erciyes Dağı Faaliyet Raporu.(29 Haziran 2017)
Ekipmanlar: Krampon, Kazma, Kask.
Rota : Sırt Rotası
Başlangıç Saati: 29 Haziran 02:45
Zirveye varış : 29 Haziran 07:12
Bitiş Saati : 29 Haziran 10:51

Süleyman ŞAHİN

#Zirveyolunda

Faaliyet için 28 Haziran günü Adıyaman ili, Gölbaşı ilçesinden gece saat 00.00 da yola çıktım Kahramanmaraş’ta saat 02:00 Kayseri aracına binmem gerekti. Malesef Gölbaşından kalkan araç yarım saatlik ihtiyaç molası verince Kahramanmaraştaki araca yetişemedim. Kahramanmaraştan Kayseriye en erken araç sabah 8.30 da olduğunu öğrendim. Bunu beklemek zor gelince çıkıp yolda otostop çekip gitmek daha makul geldi. Yola koyuldum, ana yola kadar yaklaşık 3 km yürüdükten sonra petrolde 38 plaka bir kamyoncu ile karşılaştım. adam kayseriye gidiyormuş. Ama adamlar bir kamyonda 7 kişi gittiğini öğrenince yuh dedim ama içimden :D, adam doğal olarak aracında yer olmadığı için alamadı beni :D. bende biraz daha yürüdükten sonra yol üzerindeki kadoil petrolün bahçesine çadır atmak için girdim ve orda Hüseyin kardeşimle tanıştım, içeri davet etti, çay sohbet derken sabah oldu şansa patronu bizim uçuş ekibinden bi abi çıktı. sabah onunla görültükten sınra mecbur 8.30 aracı ile kayseriye yola çıktım. Öğleden sonra 1.30 gibi kayseriye indim. Atıştırmalık ve tepe lambaları için pil ihtiyacımı giderdikten sonra develi minibüsleri ile kayak merkezine ulaştım. Tırmanış öncesi Jandarmaya bilgi vermek için gittiğimde tek tırmanışlarda kayıt almadıklarını söylediler ve bende kamp alanına doğru yola koyuldum. Tek teleferik boyu çalışıyordu o ara tırmanıştan gelen bir dağcı vardı, ona zeminin durumunu ve hangi rotadan çıktığını sordum. Nesrin Topkapıdan tırmandığını Şeytan Boğazının devamlı taş düşürdüğünü söledi banada nesrin topkapıyı önerdi. Sonrasında ayrıldık ve ilk teleferiği kullandıktan sonra ana kamp alanına kadar yürüyüp kampı kurduktan sonra bir süre rotaları inceledim.
Faaliyeti düşündüğümde aklımda tek rota vardı, sırt rotasından deneyecektim, herhangibir olumsuz durumda dönüp gelecektim. İnişte karşılaştığım dağcının söylediklerine bakınca nesrin topkapı gerçekten temiz duruyordu. şeytan boğazından devamlı taş düşme sesleri gelmekte ve boğazın içi taş dolmuş bir şekilde görünüyordu. Hiç riske girmeye gerek yok deyip sırt rotasına yöneldim. 29 haziran 02:45’te faaliyete başladıktan sonra sırt rotasında 3. hörgücü geçtiğimde rüzgar şiddetini baya artırmıştı ayakta durmakta zorlanıyordum. Güney yamaçta bir çadırlık kamp alanı oluşturmuşlardı oraya çadırımın dış tentesini rüzgardan korumalık yaparak rüzgarın dinmesini bekledim, dindikten sonra amacım geri dönmekti dahada şiddetleneceğini düşünmüştüm o an. Güneş doğmak üzere iken rüzgar biraz hafifledi yürünecek durumda olduğu kanaatine varınca devam ettim. Şeytan boğazına bağlanan hörgüce kadar zemin çok temiz tamamiyle patika yol. Sonrasında hörgüce vardığımda hörgüç altından değilde üstünden geçmem gerektiğini düşündüm.
Malzemeleri bırakıp hörgüce tırmandım. üst kısımda tırmanış iplerinden rota açmışlardı yan geçiş ve sırta kadar olan kısımda tırmanış için çift ipten rota kurulmuştu. Hem tırmanış ekipmanım olmamasından hemde olası bir durumda kayaların kopması olasılığı oldugundan (o kayalara güvenirmiydin derseniz güvenmezdim) geri dönerdim. Sonrasında aşağı inip kırampon ve kazmayı alıp hörgücün altından şeytan boğazına bağlandım ve ordan sırta doğru tırmanmaya başladım. Boğazın tam ortası baya buz tutmuş üstü toz halinde ıslak kar ile kaplıydı. Kaygan bir durum söz konusu idi. Bir defasında krampon kaydı yaklaşık 3-4 metre kadar kaydım ve kazma ile kendimi durdurdum. Sonrasında dönmek istedim açıkçası ama yinede devam ettim sebebini bilmeden. Enerjin tükenmişti suyum kalmamıştı bu beni baya yordu. Sonunda sırta ulaştım, ordan küçük zirveye ulaştım ve küçük zirveye geçmedim. Küçük zirvenin bir fotoğrafını aldıktan sonra büyük zirveye yöneldim.
Sırtta kar iyi durumda, buz tutmuş ve alt tarafını göremiyordum ince bir tabaka gibi görünüyordu. buna istinaden balkon oluşma durumu var diye düşünüp biraz alk kısımdan yanlayarak geçtim ve sonunda mağara ve büyük zirveye ulaştım. Zirvede şiddetli rüzgar olduğundan yukarıya tam çıkamadım. Mağara içinde fotoğraf ve zirve defterine bi akç bir şey yazdıktan sonra inişi tamamladım. Güzel bir faaliyetti ama çok tedirfin olmadımda değil. İlk kaydığımda ve rüzgar arttığında neden dönmedin derseniz sebebini bilmiyorum. (Herşeye rağmen tırmanışlarda min. 3 kişi kuralını unutmayalım  ) Zirvelerimiz bol olsun.

(Bu bağlamda bana desteğini hiç bir zaman esirgemeyen anneme, yine desteğini ve ekipman yardımını esirgemeyen kulübüme (zirve dağcılık ve doğa sporları kulübü gaziantep şubesi), Eksik ekipman desteğinde bulunan Ahmet Türkmenoğlu'na dağcılık eğitimimde yardımcı olan kulüp başkan yardımcımız Barış Çelik'e ve zirve dağcılık gaziantep şubesi ailesine çok teşekkür ederim. İyiki varsınız.)

Süleyman Şahin
Маршрутная точка

Camp

Маршрутная точка

camp 1 (Gündoğumuna yetişirseniz muhteşem bir manzaraya sahip)

Маршрутная точка

Sırt Rotası Kamp Alanı

Комментарии

    Вы можете или этот маршрут